wtorek, 22 października 2013

O - jak odpływ liniowy i murowanie brodzika


Niesłabnącą popularnością cieszą się przy wykończeniach wnętrz we Wrocławiu - odpływy liniowe instalowane pod natryskiem. Wielu inwestorów poszukuje sposobu na uniknięcie montażu białego brodzika pod prysznicem i instaluje - zależnie od budżetu, preferencji lub warunków budowlanych - kratki odpływowe (rzadziej) bądź odpływy liniowe bezpośrednio w wykończonej płytkami posadzce strefy kąpielowej. Celowo używam określenia strefa kąpielowa, gdyż odpowiednio wykończona część łazienki nie zawsze jest zamykana taką czy inną kabiną, czyli ścianami z szyb na stelażu.

Przygotowanie strefy kąpielowej pod odpływ liniowy
Optymalnym rozwiązaniem jest przygotowanie instalacji odpływu liniowego już na etapie układania kanalizacji odpływowej i wylewania posadzki. Dzięki temu uzyskamy odpływ na poziomie posadzki całego pomieszczenia, co według wielu inwestorów - dodaje pożądanej elegancji strefie kąpielowej i całej  w ten sposób wykończonej łazience.

W przypadku, kiedy chcemy mieć prysznic z odpływem liniowym, a nie możemy obniżyć poziomu rury odpływowej kanalizacji, potrzebne będzie podniesienie poziomu posadzki w strefie kąpielowej. Takie rozwiązania stosowane są często w mieszkaniach. Deweloper we Wrocławiu czy innym mieście przewiduje w projekcie wannę, a inwestor oczekuje od wykonawcy estetycznej kabiny prysznicowej z odpływem liniowym.

Murowanie brodzika z odpływem liniowym - etapy:

1. Dokonaj niezbędnych obliczeń wymiarów - wysokości, szerokości i długości wykonywanej zabudowy, uwzględnij wymiary stosowanego budulca oraz wymiary płytek ceramicznych. Jeśli zamykasz strefę kąpielową kabiną prysznicową - zapoznaj się wcześniej z jej wymiarami montażowymi. Niekiedy kabinie 90x90 wystarczy brodzik o wymiarach 88x88 cm, a niekiedy 95x95 cm.

2. Potrzebne materiały:
- cegły
- zaprawa murarska
- mocna wylewka betonowa
- emulsja gruntująca
- hydroizolacja - folia w płynie z taśmą narożną
- odpływ liniowy - najlepiej z kołnierzem uszczelniającym i stelażem do montażu i poziomowania w komplecie
- odpowiednie kształtki do kanalizacji
- przewód uziemienia, jeśli ten obecny jest za krótki

3. Murowanie brodzika możesz wykonać w ten sposób:
- Instalujesz odpływ liniowy w pożądanym miejscu. Doprowadzasz kanalizację, podłączasz go, poziomujesz, ostrożnie, aby nie zamoczyć wylewki, sprawdzasz szczelność.
- Na oczyszczonej wylewce murujesz obwód z cegieł o potrzebnym rozmiarze i wysokości.
- Wewnętrzną część brodzika możesz również wypełnić cegłą lub jej fragmentami.
- Wolną przestrzeń oraz przestrzeń wokół odpływu wypełniasz wylewką betonową z zachowaniem zaleceń producenta.
- Kształtujesz pożądane spadki - ich wysokość, ułożenie, kierunek.

Wymurowany brodzik z odpływem liniowym w trakcie
schnięcia wylewki betonowej. Wszystkie spadki,
ich kierunki i nachylenia zostały już wyprofilowane.
Kolejnym krokiem będzie nałożenie warstwy
hydroizolacyjnej.



- Wyschniętą i zagruntowaną wylewkę brodzika pokrywasz warstwą hydroizolacji - folią w płynie wraz z taśmą narożnikową - z zachowaniem zaleceń producenta, ze zwróceniem szczególnej uwagi na uszczelnienie wokół odpływu liniowego.
- Na tak przygotowanym brodziku układasz płytki ceramiczne, uszczelniasz silikonem i jeśli masz taki pomysł - instalujesz kabinę prysznicową - ale to już wchodzi w zakres np. wykończenia wnętrz we Wrocławiu.

Powierzając takie prace budowlano-wykończeniowe profesjonalnym wykonawcom można uzyskać efekt jak na poniższym zdjęciu:

Gotowy murowany brodzik z odpływem
liniowym, zamontowaną osłoną dekoracyjną
odpływu z zielonego szkła oraz z kabiną
prysznicową z przesuwnymi drzwiami.



czwartek, 10 stycznia 2013

C – jak czystość po budowie, a raczej jej brak…


Podobno prawdziwego mężczyznę poznaje się nie po tym, jak zaczyna, ale jak kończy. Z pewnością można te słowa odnieść do branży budowlanej, gdzie ciągle jeszcze wielu wykonawców nie potrafi zachować porządku na placu budowy, a co gorsza, zostawiają bałagan także po zakończeniu robót budowlanych.

Słowo ”bałagan” czy „nieporządek” brzmią może trochę dziecinnie i niewinnie, ale kryją się pod nimi całkiem poważne konsekwencje dla inwestora – właściciela domu jednorodzinnego czy też właściciela mieszkania zakupionego we Wrocławiu czy okolicach za naprawdę niemałe pieniądze. Ale o tych konsekwencjach za moment.

Warto zwracać uwagę nie tylko na poprawność wykonania prac murarskich, instalacyjnych, posadzkarskich i tynkarskich, ale również na zachowanie czystości podczas ich realizacji. Trzeba o tym pamiętać.

Co może ulec zabrudzeniu na budowie?

Podczas realizacji wykończenia wnętrz we Wrocławiu niejednokrotnie można natrafić na liczne zabrudzenia pozostawione przez ekipy budowlane.

Posadzka w domu jednorodzinnym. Dominują plamy
tynku gipsowego na większości powierzchni planowanej
pod klejenie płytek.

















Najczęściej spotykane zabrudzenia to:
- zachlapane tynkiem lub farbą kostki przyłączeniowe instalacji elektrycznej
- zachlapane tynkiem przyłącza instalacji wodnej
- wręcz obmurowane tynkiem zewnętrzne odcinki kanalizacji sanitarnej, szczególnie na łączeniach
- posadzki zachlapane tynkiem gipsowym i innymi materiałami budowlanymi

Oczywiście nie mówimy tu o przypadkowych, punktowych zanieczyszczeniach, ale o ogólnym obrazie placu budowy, na jaki trafiają fachowcy od wykończenia wnętrz, przystępując np. do układania glazury, czy wykończenia łazienki.



Brudna posadzka, ściany – konsekwencje zanieczyszczeń

Inne powiedzenie mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć. I znowu znajduje to potwierdzenie w rzeczywistości budowlanej. Lepiej ochraniać powierzchnie przed zabrudzeniami, niż później usuwać zabrudzenia i przywracać parametry podłoży budowlanych.

Miejsce na wannę narożną. Skala zabrudzeń z trudem
pozwala rozpoznać przebieg instalacji wodnej, podkładu styropianowego,
kanalizacji, itd.
















Uczciwy wykonawca widząc znaczące zabrudzenia nie zignoruje ich, ale dbając o jakość swojej usługi, poinformuje inwestora, że trzeba wykonać dodatkową pracę polegającą na usunięciu zabrudzeń i np. przywróceniu chłonności i nośności podłoża.

To oznacza dla inwestora dodatkowy nakład czasu, a w konsekwencji może prowadzić do przesunięcia terminu zakończenia prac wykończeniowych.

Czas poświęcony na usuwanie zabrudzeń to dodatkowy koszt pracowniczy, a w konsekwencji dodatkowy koszt dla inwestora. Czym innym jest zdrapania kilku zachlapań, a czym innym usuwanie gipsu ze 100m2 ogrzewanej posadzki pod gres wielkoformatowy.

Wiele zabrudzeń pochodzących od farb czy zapraw budowlanych (tynków, wylewek, klejów) można usuwać tylko mechanicznie, najczęściej przy użyciu siły i odpowiednich narzędzi. Niesie to za sobą ryzyko uszkodzeń np. posadzki, ścian, instalacji elektrycznej czy przewodów kanalizacyjnych.