wtorek, 23 października 2012

B - jak prysznicowa bateria podtynkowa


Przystępując do montażu baterii prysznicowej podtynkowej warto z góry zdecydować, czy w naszej kabinie natryskowej planujemy mieć tylko prysznic na słuchawce z wężem elastycznym, tylko deszczownicę wysoko ponad głową, czy może połączenie deszczownicy i tradycyjnej słuchawki prysznicowej na elastycznym wężu.

Kolejnym krokiem będzie dokładne wymierzenie i rozrysowanie na ścianie przebiegu instalacji wodnej, trzeba więc zawczasu przygotować się na adaptację istniejącej instalacji.

Przykładowo, jeżeli prowadzimy wykończenia wnętrz, Wrocław cechuje się tym, że deweloperzy często przygotowują wyjście pod baterię wannową, a inwestor decyduje się na zastąpienie wanny prysznicem, co w pierwszej kolejności wymaga przełożenia wyjścia wody ciepłej i zimnej. Oczywiści różni producenci armatury stosują różne rozwiązania, dlatego przede wszystkim należy stosować się do załączonych instrukcji i kart technicznych.

Niezależnie od modelu i marki zakupionej baterii konieczne będzie wykucie w ścianie odpowiedniego otworu na podtynkowy mieszalnik oraz na dojścia wody ciepłej i zimnej, najczęściej po przeciwnych stronach mieszalnika. Kolejnym krokiem będzie wykucie bruzd na instalację wodną prowadzącą z mieszalnika do deszczownicy oraz z mieszalnika do węża słuchawki prysznicowej.


Podtynkowa bateria prysznicowa Kludi. Zdjęcie po lewej: wstępna przymiarka

instalacji. Zdjęcie po prawej: osadzona i przykryta tynkiem instalacja. U dołu
widoczne wyjście pod wąż słuchawki prysznicowej, u góry - deszczownica.

Wygodną opcją jest wykonanie instalacji wodnej w technologii zaciskanej rur PEX. Szeroki wybór złączek i stosunkowo mała przestrzeń potrzebna do manewrowania głowicą zaciskarki sprawiają, że można nią wygodnie operować w odkutej instalacji przy samej ścianie. Rury PEX prowadzimy w ścianie w ochronnym peszlu.

Wyjścia naszej instalacji wodnej kończymy kolankami z gwintem wewnętrznym ½ cala. Przy osadzaniu kolanek w ścianie, dobrze jest mieć pod ręką np. 20 cm odcinek rury z gwintem ½ cala, którą wkręcamy w kolanka i ustawiamy pion i poziom przyłączy przed obrzuceniem ich zaprawą.

Bruzdy wypełniamy, po wyschnięciu zaprawę gruntujemy, nakładamy hydroizolację i kafelkujemy. Dekoracyjne, czyli widoczne elementy armatury montujemy już po zafugowaniu płytek ceramicznych.

Niezbędne narzędzia:
Do odkuwania:
- młot elektryczny
- młotek
- przecinak

Do wykonania instalacji
- nożyce do rur PEX
- kalibrator do rur w dobranej średnicy
- sprężyna do profilowania rur
- zaciskarka do rur
- pakuły lniane
- pasta hydrauliczna
- klucze nastawne: żabka, francuski