wtorek, 18 października 2011

G - jak Glazury układanie

G - jak Glazury układanie
Okładanie ścian i posadzek płytkami ceramicznymi ma wielowiekową tradycję i różnie się je określa. Przeszukując portale budowlane, witryny sklepów z materiałami wykończeniowymi czy strony firm budowlanych z Wrocławia, okolic czy w ogóle, można się natknąć na różnorodną terminologię: kafelkowanie, licowanie ścian/posadzek, flizowanie, układanie glazury, terakoty czy bardzo kolokwialne i chyba wątpliwe jeśli chodzi o poprawność językową "kładzenie płytek".


Układanie płytek ceramicznych. Wrocław przykład nr 4.
Miejsce układania glazury Wrocław
w środkowym etapie wykończenia
- położona większość glazury na ścianach.
Do uzupełnienia posadzka i płytki
z otworami na baterie i odpływ.
Układanie glazury można podzielić na kilka etapów:
  • przygotowanie podłoża pod płytki (równe, twarde, suche, odpylone, odtłuszczone) z zagruntowaniem,
  • rozmieszczenie płytek pod kątem uzyskania pożądanego wzoru i układu "płytka pełna - płytka docięta" w linii otworów drzwiowych,
  • wytyczenie linii i pionów przebiegu pierwszych rzędów płytek ściennych lub kafelek na ścianie,
  • przygotowanie zaprawy klejowej,
  • nałożenie zaprawy klejowej na podłoże lub/i płytkę - zależnie od potrzeb,
  • przyłożenie płytki na klej,
  • wyrównanie pozycji płytki (pion, poziom) przy pomocy młotka gumowego, poziomicy i krzyżyków lub tetek dystansowych,
  • wiązanie zaprawy klejowej,
  • nałożenie spoiny -fugi cementowej a w dylatacjach i na łączeniach przegród pionowych z poziomymi - spoiny elastycznej, np. silikonowej,
  • (OPCJA) czyszczenie płytek klinkierowych dedykowanym środkiem czyszczącym zabrudzenia cementowo-wapienne
  • (OPCJA) impregnowanie przyklejonych płytek i spoin specjalnym środkiem do impregnacji.

poniedziałek, 17 października 2011

P - jak Panele podłogowe

P - jak Panele podłogowe. Laminowane panele podłogowe to dziś jeden z najbardziej popularnych podłogowych materiałów wykończeniowych do pomieszczeń mieszkalnych i biurowych. Produkowane są z płyty HDF i z wierzchu pokrywane cienką warstwą twardego laminatu, który zapewnia uzyskanie pożądanego wzoru i odpowiedniej twardości podłogi. Układanie paneli Wrocław jest bardzo proste. Do niedawna panele podłogowe łączyło się na klej. Obecnie powszechnie stosuje się montaż na sucho, na pióro i wpust.

M - jak Montaż paneli podłogowych. Panele podłogowe układa się na suchym, równym i odpylonym podłożu betonowym, które dobrze jest wcześniej zaimpregnować emulsją gruntującą. Pierwszą warstwę podłogi z paneli stanowi folia podkładowa, która zabezpiecza pomieszczenie przed wilgocią i pyleniem podłoża, jednocześnie zapewniając odpowiednią cyrkulację powietrza i zawartej w nim wilgoci. Kolejną warstwą jest warstwa amortyzująca i tłumiąca dźwięki. Spotykane są różne materiały. We Wrocławiu bardzo często wybierana jest specjalna gąbka lub panele z tzw. eko-płyty. Gąbkę układa się pasami (kupuje się ją w z rolek na metry), które łączy się ze sobą np. taśmą dwustronną. Podkład z eko-płyty układa się pod kątem 45 stopni wobec układu paneli, zostawiając 2-3 milimetrowy luz między płytami i ok. 1 cm dylatacji od ścian. Eko-płyta jako materiał naturalny na bazie drewna charakteryzuje się pewną odkształcalnością wynikającą ze zmian temperatury i wilgotności powietrza w pomieszczeniach.

Ułożone panele podłogowe - pod Wrocławiem. Widoczne
są  warstwy podłogi: folia, eko-płyta, panel. Podstawowe narzędzia 

do układania paneli: listwa dobijająca, młotek gumowy, kliny.
Przyda się też wyrzynarka lub inna piła mechaniczna do drewna.

Ostatnia warstwa to właśnie panele podłogowe. Układa się je pionowymi krawędziami wzdłuż kierunku, z którego dochodzi światło dzienne, aby łączenia były jak najmniej widoczne. Panele łączymy na pióro i wpust, kolejno od jednej do drugiej ściany pomieszczenia. Krótsze krawędzie paneli nie powinny przebiegać w jednej linii pomiędzy kolejnymi pasami, dlatego następną warstwę zaczyna się od docinki.

Przyjmuje się, że najkrótsza docinka nie powinna liczyć mniej niż 40 cm, co zapewni podłożu zwartą i silną konstrukcję, odporną na przesunięcia z upływem czasu i w miarę użytkowania.

Montaż paneli Wrocław można wykonać bez użycia dodatkowych narzędzi, pomijając piłkę do drewna, pilarkę czy wyrzynarkę (zdecydowanie najlepsze narzędzie, zwłaszcza przy omijaniu instalacji) często jednak konieczne jest wykorzystanie gumowego młotka i specjalnej listwy do dobijania. Przy ścianach dla zapewnienia dylatacji - 1 cm, i stabilności przy układaniu, stosuje się kliny do paneli. Średnia ilość odpadków dla prostokątnego pokoju o powierzchni 25 m2 wynosi ok. 3-10 %, zakładając, że nasze panele nie posiadają dyskwalifikujących ich wad fabrycznych, co ujawnia się niestety często dopiero po rozpakowaniu opakowania podczas montażu.

niedziela, 16 października 2011

B - jak Budownictwo jednorodzinne i nie tylko

B - jak Budownictwo - ogólnie ujęta dziedzina aktywności gospodarczej, usługowej i handlowej, związanej z procesem wznoszenia budynków i konstrukcji inżynieryjnych. W pojęciu "budownictwo" zawierają się też wszelkie aktywności powiązane i tak dla budownictwa budynków będzie to cały przemysł produkcji materiałów budowlanych, produkcji narzędzi budowlanych, usług projektowych i architektonicznych, usług firm budowlanych z Wrocławia, Warszawy, całej Polski w ogóle czy innego danego kraju, branży wykończenia wnętrz, czyli ego etapu, który następuje już po wzniesieniu budynku i przekazaniu go do dalszego wykończenia celem rozpoczęcia użytkowania.

Budownictwo to także obszar prac ziemnych i te usługi budowlane Wrocław, które chociaż nie odbywają się bezpośrednio we wznoszonym budynku, to w ogóle umożliwiają wzniesienie danej budowli czy konstrukcji, np. mostu lub wiaduktu albo tunelu. W tym przypadku należało by mówić wręcz o pracach górniczych. Budownictwo to także branża instalacyjna, czyli ten zakres działalności, który pozwala na montaż infrastruktury wewnętrznej danego obiektu i tak np. dla domku jednorodzinnego będą to instalacje elektryczne, wodne, ściekowe, wentylacyjne, gazowe, ciepłownicze. Mogą to być też instalacje centralnego odkurzacza lub centralnego zsypu ubrań i rzeczy przeznaczonych do prania.